Permanent staff

Permanent staff

BELMOKHTAR Nassim (IECN)

GFP2 Team
Functional Genomics, Population Genomics and Prediction Team
"Physico-chemical characterization of wood properties, infrared spectrometry, microdensitometry, saccharification of lignocellulosic biomasses"

nassim.belmokhtar@inrae.fr

BENOIT Vanina (IECN)

GFP2 team
Functional Genomics, Population Genomics and Prediction Team
Genotyping - DNA, molecular markers - Quality

vanina.benoit@inrae.fr

BOIZOT Nathalie (IECN)

GFP2 team
Functional Genomics, Population Genomics and Prediction Team
Phenotyping the biochemical properties of wood - Biochemical analysis - Head of the Phénobois Platform

nathalie.boizot@inrae.fr

BOUTTIER Valentin (ChR&D)

ACORE team
Improvement, Adaptation, Conservation and Reproduction team
Contribution to the "forest genetic resources" axis of ONF's RDI project

valentin.bouttier@onf.fr

BRETON Christian (CRHC)

GFP2 team
Functional Genomics, Population Genomics and Prediction Team
"Developmental biology, genetics and molecular physiology, plant biotechnologies, heartwood formation, root development, intellectual property, valorization and patent law."

christian.breton@inrae.fr

BURET Corinne (TREx)

GFP2 team
Functional Genomics, Population Genomics and Prediction Team
Molecular Biology Laboratory - Genotyping activity - Sampling, DNA extraction, genetic markers.

CHAUVIN Thibaud (ChR&D)

ACORE team
Improvement, Adaptation, Conservation and Reproduction team

thibaud.chauvin@onf.fr

CORRET Justine (AI)

GFP2 team
Functional Genomics, Population Genomics and Prediction Team
"Production and characterization of genetically modified or edited trees".

justine.corret@inrae.fr

DEJARDIN Annabelle (CRHC - HDR)

GFP2 team
Functional Genomics, Population Genomics and Prediction Team
"Functional genomics of wood formation in poplar".

annabelle.dejardin@inrae.fr

DELILE Armelle (TREx)

ACORE team
Improvement, Adaptation, Conservation and Reproduction team
"Biochemical characterization of seeds or embryos; Chemical analysis of wood".

armelle.delile@inrae.fr

DHOTE Jean-François (DR2 - HDR)

ACORE team
Improvement, Adaptation, Conservation and Reproduction team
"Modelling and sustainable management of forest resources

jean-francois.dhote@inrae.fr

DOWKIW Arnaud (CRCN)

ACORE team
Improvement, Adaptation, Conservation and Reproduction team
"Genetics of Poplar and Ash resistance to 2 fungal parasites (poplar rust - ash chalarosis) and interactions between wild and cultivated poplars."

arnaud.dowkiw@inrae.fr

DURUFLE Harold (CRCN)

GFP2 team
Functional Genomics, Population Genomics and Prediction Team
"Integrative genomic prediction of complex phenotypes in poplar for breeding purposes."

harold.durufle@inrae.fr

GOBIN Rémy (IR2)

ACORE team
Improvement, Adaptation, Conservation and Reproduction team

remy.gobin@inrae.fr

JORGE Véronique (CRHC) Assistant unit manager

GFP2 team
Functional Genomics, Population Genomics and Prediction Team
"Genetic architecture of complex traits and population structuring in poplars."

veronique.jorge@inrae.fr

LAURANS Françoise (IR1)

GFP2 team
Functional Genomics, Population Genomics and Prediction Team
Histology, cytology and anatomy of wood

francoise.laurans@inrae.fr

LE GUERROUE Bénédicte (Ass R&D)

ACORE team
Improvement, Adaptation, Conservation and Reproduction team
Molecular marker analyses (genotyping) and genetic analyses

LELU-WALTER Marie-Anne (Ch Mission)

ACORE team
Improvement, Adaptation, Conservation and Reproduction team
"Study of the physiological and molecular determinism of somatic embryogenesis of conifers in a changing environment."

MOUGIN Titouan (Ass R&D)

ACORE team
Improvement, Adaptation, Conservation and Reproduction team

MUSCH DEMESURE Brigitte (Ch R&D)

ACORE team
Improvement, Adaptation, Conservation and Reproduction team

PAQUES Luc (DR2 - HDR)

ACORE team
Improvement, Adaptation, Conservation and Reproduction team
Larch (Larix sp.) enhancement

luc.paques@inrae.fr

PILATE Gilles (DR1 - HDR)

GFP2 team
Functional Genomics, Population Genomics and Prediction Team
"Deciphering the molecular mechanisms involved in wood formation".

gilles.pilate@inrae.fr

QUILLON Thibault (TRN)

Administrative Department
Local information technology

thibault.quillon@inrae.fr

RIDEL Céline (TREx)

ACORE team
Improvement, Adaptation, Conservation and Reproduction team
Pathological tests

ROGIER Odile (IEHC)

GFP2 team
Functional Genomics, Population Genomics and Prediction Team
Bioinformatics Laboratory

odile.rogier@inrae.fr

ROUSSELLE Yves (Ch R&D)

ACORE team
Improvement, Adaptation, Conservation and Reproduction team
"Evaluation and valorization of forest genetic resources (FGR) particularly in the context of forest adaptation to climate change."

ROZENBERG Philippe (DR2 - HDR)

ACORE team
Improvement, Adaptation, Conservation and Reproduction team
"Tree adaptation to environmental change using retrospective tree-ring analysis, phenotypic plasticity and response to selection pressures".

philippe.rozenberg@inrae.fr

SANCHEZ RODRIGUEZ Leopoldo (DR2 - HDR) Unit Manager

GFP2 team
Functional Genomics, Population Genomics and Prediction Team
"Quantitative genetics, modeling, selection methodology and genetic/genomic evaluation. Genetic evaluation, improvement and phenotypic plasticity in Douglas-fir"

SANTI Frédérique (CRCN)

ACORE team
Improvement, Adaptation, Conservation and Reproduction team
“Participatory research, seed orchards, agroforestry”

frederique.santi@inrae.fr

TANGANHO François (AI)

Administrative Department
Budget management and non-permanent staff

  • 1 (page)